Pár slov o sboru

Sbor dobrovolných hasičů Sovětice byl založen v roce 1903. Ve vlastnictví měl koňskou stříkačku. Sbor překonal začátky a začal se rozrůstat.

Během 120 let se postupně měnila technika. V třicátých letech byla zakoupena motorová stříkačka Stratílek, kterou hasiči vlastní dodnes ve funkčním stavu. Dále byla zakoupena motorová stříkačka PS8. Obě tyto motorové stříkačky byly taženy za traktorem. V té době sbor přišel o svou koňskou stříkačku. Sedmdesátá a osmdesátá léta přinesla novou hasičskou zbrojnici, kterou si hasiči postavili v „akci Z“. Do ní posléze byla zakoupena Tatra 805 s plachtovou nástavbou. Přešlo nějaké období a Tatra byla prodána a na její místo přišla také Tatra 805 ovšem s nástavbou skříňovou. V té době se již nemusel tahat přívěsný vozík, jelikož veškeré vybavení bylo ve zmiňované nástavbě. Před koncem století došlo opět ke změně. Tatru nahradilo vozidlo značky Avie. V té době již sbor vlastnil taktéž přenosnou stříkačku PS12 i s převozním vozíkem. Jedním naším členem tak mohl vzniknout pokřik, který používá sbor dodnes „Ať žije ta naše červená motorová“. Přehouplo se století a hasiči opět měnili. Avie odjela k jinému majiteli a do sboru přijela první cisterna značky Škoda 706 přezdívaná také „Trambus nebo Mates“. Tímto cisternovým vozidlem se naskytla možnost, aby jednotka sboru v Sověticích postoupila z JPO 5 do výjezdové JPO III. Trochu, ale všem scházelo, to co se vlastnilo na prvopočátku. A tak výbor rozhodl, že zakoupí koňskou stříkačku Smejkal, kterou ze špatného stavu dostane do nového kabátu. Podařilo se a před 10 lety byla „koňka“ slavnostně pokřtěna. Třešničkou na dortu byla nová cisterna Scanie, kterou díky dotacím z MMR a Královéhradeckého kraje získal sbor pro svou zásahovou činnost. Rok poté byla vystavěna přístavba požární zbrojnice. Před osmi lety byl ručně zhotoven první historický prapor a požehnáním uveden do života hasičského.

Sbor dobrovolných hasičů Sovětice má členskou základnu složenou převážně z občanů Sovětic, Sadové a Horních Černůtek. Ta čítá kolem 120 členů, z toho nyní 47 dětí od přípravky po dorost. Právě s dětmi se sbor dočkal řady úspěchů. Mezi nejvýznamnější patří 1. místo v republikové soutěži „Dávají za nás ruku do ohně“ a to s pohádkou O červené řepě, na hasičské motivy. Dále pak pořádání Celostátního festivalu přípravek, účast na CTIF v Ostravě, vystoupení na MS v Německém Cotbusu, vystoupení na Praze 1. Pravidelná účast na krajských kolech s dorostem, ale i se staršími dětmi “Plamen“. Účast dorostenky na mistrovství ČR v kategorii mladší jednotlivkyně a pravidelné úspěchy na okresních kolech. Děti do Sovětic přijíždějí ze širokého okolí. Těm se věnuje na 10 vedoucích a instruktorů již 15 let. Někteří nepřetržitě.